Termín podania prihlášok: 31. 5. 2022

Študijný plán Slovenské dejiny v dennej forme

Študijný plán Slovenské dejiny v externej forme

informácie k prijímacej skúške

Študijný program: Historické vedy

Študijný odbor: 15. Historické vedy

Prijímacie skúšky pozostávajú:

1. z prezentácie projektu dizertačnej práce
  2. z ústneho pohovoru z daného odboru
  3. z overenia znalosti svetového jazyka (v prihláške je potrebné uviesť jazyk, z ktorého budete robiť prijímacie skúšky, preferuje sa anglický jazyk)

Požiadavky

Žiadame predložiť:

• Projekt dizertačnej práce v rozsahu ca 3 strán na vypísanú tému
  • Predbežný prehľad prameňov a odbornej literatúry k vypísanej téme.
  • Zoznam doterajšej publikačnej, alebo inej odbornej činnosti. (U čerstvých absolventov vysokej školy: účasť na ŠVUOČ a iných študentských aktivitách).

Tézy:

• Prehľad o slovenských dejinách na úrovni ukončeného magisterského štúdia  odboru história alebo  učiteľstva predmetu história.
  • Prehľad o odbornej literatúre týkajúcej sa vybranej témy dizertačnej práce.
  • Prehľad o metódach historického výskumu.

Hodnotenie prijímacieho pohovoru:

1. Projekt dizertačnej práce (písomná časť) a jeho prezentácia (hodnotí sa zorientovanie sa v problematike, prehľad o prameňoch a odbornej literatúre k téme) - 15 bodov
  2. Odborné predpoklady uchádzača pre vedeckú prácu (hodnotí sa znalosť metód historického výskumu, vedeckej terminológie, schopnosť tvorby vedeckého textu) - 5 bodov
  3. Cudzí jazyk (test) - 5 bodov
  4. Doterajšie odborné a organizačné aktivity (hodnotí sa publikačná činnosť, účasť na ŠVOUČ, podiel na organizácii odborných podujatí) - 5 bodov