uvod do medzinar vztahovPredkladaný text má slúžiť ako skriptum pre študentov histórie. Mapuje prvú fázu v medzinárodných vzťahoch povojnového obdobia, ktorá býva označovaná ako obdobie klasickej studenej vojny, končiace kubánskou raketovou krízou v roku 1962. Učebný text podáva prehľad najdôležitejších udalostí v medzinárodných vzťahoch v chronologickom i tematickom poriadku. Zameriava sa na pôsobenie superveľmocí, ZSSR a USA na medzinárodnej scéne, problém studenej vojny, jej etáp a interpretácií, povojnového Nemecka, vznik OSN, delenie sfér vplyvu a vznik blokov v Európe, integráciu západnej Európy,

obdobia veľkých kríz a otepľovania cez popis administratív jednotlivých prezidentov USA a straníckych predákov v ZSSR, ako aj na problém dekolonizácie. Jej pokusom o opis a interpretáciu kľúčových udalostí a osobností obdobia rokov 1945-1962. Text je doplnený o výber z najnovšej literatúry k problematike.