lactanciusMonografia predkladá prvý slovenský preklad diela O smrti prenasledovateľov od významného kresťanského apologéta Lactantia. Jeho dielo je mimoriadne významným prameňom pre epochu prelomu 3. a 4. st. po Kr., pretože zachytáva dôležité udalosti vypuknutia posledného veľkého prenasledovania kresťanov v Rímskej ríši nazývaného Veľká perzekúcia. Lactantius zachytáva nielen vypuknutie a priebeh tohoto pre kresťanov ťažkého obdobia, ale aj jeho záver a legalizáciu kresťanstva v rámci Rímskeho impéria prostredníctvom tolerančných ediktov cisára Galeria z roku 311 a Constantina I. Veľkého z roku 313, nazývaného Milánsky edikt. Priložená

štúdia sa venuje problematike vývoja náboženskej situácie v rímskom impériu od 2. púnskej vojny po prelom 3. a 4. st. po Kr., pričom predkladá pohľad na jej vývoj vo viacerých oblastiach. Venuje sa tradičným kultom, monoteistickým náboženstvám, vzťahom ríše voči kresťanstvu a špeciálne prenasledovaniam kresťanov až po celoríšske prenasledovania v 3. a na zač. 4. st. po Kr., pričom prináša nové poznatky a pohľady na danú problematiku.