PhDr. Katarína Rácová, PhD. – absolventka odboru história – klasická filológia (špecializácia latinský jazyk a literatúra) na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1998). Dizertačnú prácu s názvom Trenčín pohľadom Mateja Bela obhájila v roku 2009. Na Katedre histórie vedie semináre z latinského jazyka a výberový seminár zo stredovekej latiny. Na Katedre urgentnej zdravotnej starostlivosti Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF prednáša predmet odborný latinský jazyk.
Jej vedecká činnosť je zameraná na preklad a historickú interpretáciu diela Mateja Bela Historické a zemepisné vedomosti o novom Uhorsku. Je autorkou monografie Trenčín pohľadom Mateja Bela, v ktorej ako prvá opublikovala preklad časti Belovho impozantného diela pojednávajúceho o histórii Trenčína. V súčasnosti v spolupráci s renomovanými odborníkmi v oblasti historickej geografie, publikuje preklady a štúdie častí Belových Vedomostí, tento krát Nitrianskej stolice, v ktorých sa Bel venoval geografickému opisu spomínanej stolice.
Je členkou Slovenskej historickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied v Bratislave a Slovenskej jednoty klasických filológov.